
V týdenních úsecích z Tóry se tento měsíc věnujeme knize Exodus. Existuje důležité propojení mezi exodem z Egypta a proroctvími o konci času v knize Zjevení. Vidět spojitost mezi nimi vám usnadní porozumět celkovému plánu Božího království.
Jako jeden z prvních postřehl tuto spojitost můj přítel Dan Juster, který napsal knihu Passover, the key to the book of Revelation [Pesach, klíč ke knize Zjevení]. V určitém období vnímal, že mu Bůh dává formou nadpřirozeného zjevení porozumění tomuto tématu.
Sám jsem dospěl k podobnému porozumění při četbě jisté rabínské debaty na téma „poslední vykoupení bude jako to první“ (s odkazem na Micheáše 7:15 – jako za dnů, kdy jsi vycházel z egyptské země. Ukáži lidu podivuhodné věci).
Správně Bibli porozumíme tehdy, když čteme všechny texty od začátku až do konce (od knihy Genesis po Zjevení). V proroctvích o konci času bychom měli vidět vyvrcholení vývoje Božího království od prvopočátku. To zahrnuje zahradu Eden, Noeho potopu, exodus, dobytí Kanaánu, davidovské království a tak dále.
Exodus z Egypta je základní vzorec, který se v průběhu celého Písma opakuje – dějinně, liturgicky i prorocky. Je to konstantní téma od zákona přes proroky až po evangelia. (V Ješuovi vidíme pesachového beránka, během velikonočního týdne dochází k ukřižování a vzkříšení atd.) Zde je několik paralel, jež vidíme v Exodu a Zjevení:
šimněte si, jak obě témata splývají v uctívání zachyceném ve Zjevení 15:3 – a zpívali píseň Božího služebníka Mojžíše a píseň Beránkovu: „Veliké a podivuhodné jsou tvé činy, Pane Bože všemohoucí; spravedlivé a pravdivé jsou tvé cesty, Králi národů.“
Zdá se, že vstupem do doby konce se dějiny a proroctví slučují. Duchovní srovnání Izraelců v Egyptě se svatými ze Zjevení nám během všech zkoušek a soužení pomůže vytrvat ve víře až do konce.