top of page

Prorocké dějiny sekulárních představitelů Izraele – 1. část

Tikkun Global

Jerusalem, Israel



Posledních sto let církev hodně vyučovala o proroctví a, jak se domníváme, o všech jeho podobách. Možnosti Božího promlouvání k nám jsou neomezené. Podle Zjevení 19:10 je proroctvím samo evangelium. To je jedno ze dvou „očí“ proroctví. Druhé „oko“ má zdroj v biblicko-izraelském světonázoru. Je třeba, abychom tomu, když se víc a víc přibližujeme k času konce, začali rozumět.


Jedním způsobem, jak si tento pohled osvojit, je četba druhé poloviny Izajáše 61 počínaje dnem soudu a obnovy Božího království na tomto světě. Jiným způsobem je prostě číst proroctví od Izajáše po Malachiáše a porozumět, kolik z toho se ještě neuskutečnilo. To jsou prorocká slova pro současnost. Četba knihy Zjevení pak ukáže, jak Jan skrze proroctví k národům izraelská a církevní proroctví propojil. 


Zde je dalších deset klíčů, které jsem si osvojil při studiu židovských dějin, rabínského myšlení a současných událostí zde v Izraeli:


1. Obnova jazyka

Prvním klíčem snad bylo první moderní prorocké slovo týkající se Izraele na konci časů. Koncem 70. let 19. století měl Eliezer Ben Jehuda vidění. Vnímal, že mu Bůh říká: „Vrátíš se a obnovíš jazyk proroků v zemi proroků.“ Toto povolání přijal a je dnes znám jako otec moderního hebrejského jazyka. Roku 1881 přestěhoval svou rodinu do Izraele a jeho syn byl prvním člověkem, který hovořil hebrejským jazykem jako svou mateřštinou.


Vidím v tom paralelu s námi jakožto mesiánským společenstvím v Izraeli, neboť my se nevracíme jen k hebrejskému jazyku, nýbrž mluvíme i v jazycích, tak jako jimi o svátku Šavuot ve Skutcích poprvé mluvila prvotní církev.


2. Celosvětové smíření

Druhý klič byl od rabiho Kooka, prvního vrchního rabína Izraele, možná nejvýznamnějšího v moderních židovských dějinách. Zpočátku byli ultraortodoxní židé proti národnímu státu Izrael – a o většině z nich to ve skutečnosti platí doposud. Kook viděl, že izraelští průkopníci jsou světští ateisté a komunisté; to hnutí tedy nemohlo být od Boha, nýbrž od ďábla. Jelikož ale podle biblických proroctví přiváděli Boží lid zpět do Země Izrael, vytvořil most mezi ultraortodoxií a moderním sionismem a položil tak základy toho, co nazýváme moderní ortodoxií. Tento proud v judaismu je dnes proizraelský a jeho příslušníci dokonce slouží v izraelské armádě.


Podobně věřím, že naším povoláním jakožto mesiánských židů je sjednocovat všechny různé aspekty Izraele, včetně Židů ortodoxních i sekulárních, jakož i mezinárodní ekklésii (církev). Historicky stály tyto skupiny proti sobě, ačkoli bychom měli být na stejné straně. Druhým prorockým slovem pro čas konce je tedy sjednocení Izraele a církve.


3. Stadia obnovy

Rabi Kook při úvahách o moderním Izraeli nevěřil, že je to Boží království, nýbrž že jde spíše o první stadium obnovy, které k Božímu království povede. Mělo jít o jakousi fyzickou obnovu země a izraelského lidu, aby mohlo dojít k vykoupení.


Totéž říkáme my. Dnešní moderní Izrael není Boží království; jsou to spíše první krůčky obnovy, které k Božímu království povedou. Je chybou povrchní sionismus nazývat Božím královstvím, a rovněž je chybou tuto ideu zcela zavrhovat. My říkáme, že jsou to počáteční stadia, v jejichž středu je mesiánské společenství.

Více o těchto moderních prorockých klíčích ve 2. části.

bottom of page